5 طرح کلان ملی فناوری در علوم بنیادی با اعتبار 260میلیاردتومانی حمایت شد

1400/11/13

با توجه به اهمیت بالای علوم بنیادی و کارکردهای فراوان آن، 260 میلیارد تومان حمایت برای 5 طرح این حوزه در نظر گرفته شد.

علوم بنیادی شاید در نگاه اول، نقش مستقیمی در توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش ایفا نکند اما بررسی کشورهای برتر دنیا در حوزه رقابت‌پذیری نشان از توجه ویژه آنها به حوزه دانش‌های بنیادی دارد.

 

ورود نوآوری به حوزه دانش‌های بنیادی

درواقع چنین دانش‌هایی به‌مثابه زیرساخت‌های دانشی قابل اتکاء به منظور توسعه صنعتی و اقتصادی کشورها عمل می‌کنند. زیرساختی ضروری که امکان خریداری کردن آن وجود نداشته و صرفا بایستی به شکل بومی توسعه داده شود.

به دلیل اهمیت این موضوع، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش می‌کند با توجه به زیرساخت‌های مورد نیاز، راه را برای ورود نوآوری به حوزه دانش‌های بنیادی با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت‌های فناورانه هموار کند.

مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت، اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه این حوزه در سه بخش اصلی ذرات و شتابگرها، علوم و فنون هسته‌ای و نجوم و کیهان‌شناسی کرده است.

 

سهم 117 میلیاردی معاونت علمی

بررسی‌ها نشان می‌دهد از مجموع 6 طرح حمایت‌شده از زمان آغاز به کار مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، 5 طرح در بازه زمانی سال‌های 1392 الی 1400 مود حمایت قرار گرفته است. مجموعا در حدود 260 میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از طرح‌ها مصوب شده است که از این میزان، رقمی در حدود 117 میلیارد تومان سهم معاونت بوده است. همچنین بر مبنای پیشرفت پروژه و شاخه‌های کلیدی عملکرد تعیین‌شده، تاکنون اعتباری در حدود 101 میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است.

 

پیشتازی نجوم و کیهان‌شناسی

تحلیل‌ها بیانگر آن است از مجموع 5 طرح حمایت‌شده، بخش نجوم و کیهان‌شناسی، 3 طرح را به خود اختصاص داده است.

همچنین بررسی نسبت توزیع ریالی حاکی از آن است که از مجموع 260 میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش نجوم و کیهان‌شناسی با رقمی در حدود 246 میلیارد تومان، بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود اختصاص داده است.

تاکنون تمام 5 طرح سرمایه‌گذاری‌شده در این حوزه، با موفقیت همراه بوده است.