17 طرح کلان در حوزه انرژی با 138 میلیارد تومان اعتبار حمایت شد

1400/10/28

ضرورت گسترش منابع انرژی‌های نو و تجدیدپذیر سبب شده تا در حدود 138 میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های این حوزه اختصاص داده شود.

با گسترش بحران جهانی انرژی در دهه‌های اخیر، توجه به این حوزه، اهمیتی روزافزون یافته است. محدودیت و پایان‌پذیری سوخت‌های فسیلی از یک سو و پیامدهای زیست‌محیطی استفاده بی‌رویه از چنین منابع ارزشمندی، تلاش در جهت یافتن منابع انرژی نو و تجدیدپذیر را ضروری می‌کند.

 

در جهت سند توسعه کشور

بنابراین ضرورت توسعه و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر در سند چشم‌انداز توسعه کشور در افق 1404 و همچنین برنامه 5ساله توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور در برنامه ششم مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. ناظر به همین ضرورت، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش می‌کند راه را برای ورود نوآوری‌ها به حوزه انرژی با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت‌های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت هموار کند.

مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه این حوزه در بخش‌های اصلی انرژی فسیلی، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و برق و نیروگاه نموده است.

 

حمایت تمامی طرح‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد از مجموع 17 طرح حمایت‌شده از زمان آغاز کار مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، تمامی آنها در باره زمانی سال‌های 1392 الی 1400 مورد حمایت قرار گرفته‌اند. مجموعا در حدود 138 میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از طرح‌ها مصوب شده است که از این میزان، رقمی در حدود 38 میلیارد تومان سهم معاونت بوده است.

همچنین حسب پیشرفت پروژه  و شاخص‌های کلیدی عملکرد تعیین‌شده، تاکنون اعتباری در حدود 17 میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است.

 

پیشتازی بخش انرژی فسیلی

تحلیل‌ها بیانگر آن است از مجموع 17 طرح حمایت‌شده، بخش انرژی فسیلی با تعداد 10 طرح، بیشترین تعداد طرح‌های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.

همچنین بررسی نسبت توزیع ریالی طرح‌ها حاکی از آن است که از مجموع 138 میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش انرژی فسیلی با رقمی در حدود 108 میلیارد تومان، بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود اختصاص داده است.

نتیجه خوشایند این حمایت‌ها آن است که تمامی طرح های سرمایه‌گذاری شده در این حوزه، تاکنون با موفقیت همراه بوده‌اند.

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری