رونمایی از اولین پلتفرم بومی ویرچوال پروداکشن با حضور دبیرستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق

1400/09/19

اولین پلتفرم خلاق فیلمسازی تولید مجازی (virtual production) صبح امروز، چهارشنبه، 17 آذرماه با حضور پرویز کرمی دبیرستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق در استودیو الهام فیلم برگزار شد.

پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه این بازدید، دو ساعته از این شرکت خلاق و استودیو فیلمسازی تولید مجازی،که اولین استودیوی خاورمیانه بر پایه ویرچوال پروداکشن  (ساخت فضاهای مجازی در ایران) پایه گذار شده است 

پرویز کرمی با حضور در فضای کاری این مجموعه فیلمسازی،  ضمن آشنایی با این پلتفرم با طراح و ابداع کننده این پلتفرم و عوامل کار به گفتگو نشست.

کرمی در حاشیه این بازدید به نوآوری و ایده ای مبتکرانه در حوزه فیلمسازی و سینما توسط شرکت خلاق الهام فیلم اشاره کرد و گفت: با توجه به نو بودن این ایده مه ضمن خلق ارزش افزوده بالا منجر به کسب یک تکنولوژی برای کشور وسینمای ایران شده که ضمن انجام با کیفیت و سرعت بالای تولید فیلم در سینما و تلویزیون ایران منجر به کاهش هزینه های تولید فیلم برای یک تهیه کننده می شود  

 

اطمینان دارم که در آینده ای نزدیک از این پلتفرم استقبال بسیار شایانی توسط فیلمسازان صورت بگیرد و امیدوارم که ماحصل سالها تلاش این گروه خلاق وخوشفکر که به آماده سازی و آموزش نیروی متخصص صنعت سینما و همچنین استفاده از  نرم افزارهای  شبیه سازی در ساخت و تولید فیلم و محتوای فضاهای مجازی منجر شده مورد توجه بیش از پیش سینماگران کشورمان قرار گیرد.

 

ورود خلاق‌ها به متن فناوری

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم درباره حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان، بیان کرد: شرکت هایی که در حوزه دانش بنیان قرار دارند از 140 نوع خدمت وتسهیلات  و در شرکت های خلاق 70 نوع خدمت وتسهیلات  را از معاونت علمی و فناوری دریافت  می کنند. استفاده از توان نیروهای متخصص در قالب خدمت سربازی نیز یکی دیگر از این خدمات در شرکت های دانش بنیان است. در حوزه برندینگ وبازارسازی  صادرات مشاوره تسهیلات حقوقی و  تبلیغ و معرفی نیز به عنوان مثال ارتباط با صدا وسیما برای معرفی شرکتهای خلاق  از جمله فعالیت های معاونت علمی به شمار می رود. در حوزه حمایت های مالی هم سعی کردیم تا با کمترین زمان ممکن این شرکت ها را به صندوق های پژوهش وفناوری ویا بانک های عامل معرفی کنیم تا برای تسریع در انجام پروژه هایشان به مشکل نخورند.

 

ایجاد ساختاری نوآورانه در تولید محتوای سینمایی

در ادامه این مراسم، فاطمه غفاری تهیه کننده و مدیر موسسه الهام فیلم بیان کرد: این ساختار جدیدی که ما در صنعت سینما راه اندازی کردیم باعث شده تا هزینه های تولید کاهش پیدا کند و به همان نسبت در روش تولید، تحول و نوآوری ایجاد کنیم.

غفاری افزود: با استفاده از فناوری ویرچوال پروداکشن قادر هستیم زمینه‌ای ایجاد کنیم که هزینه‌های تولید تهیه کننده با حضور در محیط استودیو کاهش پیدا کند و همچنین با تعداد نفرات کمتری فیلمی تهیه و تولید شود و از این حیث برای تهیه کننده ها خیلی ارزشمند است.

ابوذر صفاریان مجری این پلتفرم خلاق نیز با اشاره به  استفاده از فناوری دیجیتال در صنعت به صنعت فیلم بلند گفت: این پلتفرم قرار است با استفاده از نوآوری جوانان خلاق و دانش‌آموخته، تولید محتوای سینمایی به شکل مجازی و با همان کیفیت، همان جزئیات و الزامات فضای واقعی به صورت چندبعدی ایجاد و حس واقعیت را به مخاطب انتقال بدهد.

وی افزود: به زودی در در حوزه بازیگران هم شبیه سازی  را آغاز می‌کنیم و امکان تولید محتوا با همان امکانات پروداکشن واقعی به طور کامل قابل پیاده سازی است.

صفاریان با اشاره به فعالیت این تیم 5 نفره از متخصصان جوان در پلتفرم تولید مجازی گفت: این پلتفرم خلاق برای تولید مجازی در شرکت خلاق الهام ایجاد شده و نخستین نخستین استودیوی خاورمیانه پایه‌گذاری شده بر پایه تولید مجازی است و در قالب یک خانه خلاق، فضای کاری لازم با بهره‌گیری از نوآوری‌ها در اختیار فعالان این مجموعه فیلمسازی قرار می‌دهد