آنالیز ورق‌های فلزی در آزمایشگاه‌ها ممکن شد

1400/09/15

دستگاه آزمون عمومی در آزمایشگاه، گیره‌بندی قطعه، شکل ‌دهی قطعه و اطلاعات برداری حین شکل ‌دهی را به صورت خودکار انجام می دهد.

علی فضلی، عضو هیات مدیره شرکت سدید مهد با اشاره به نقش این تجهیزات در اندازه‌گیری و سنجش قطعات گفت: دستگاه آزمون‌های عمومی نوعی تجهیز آزمایشگاهی محسوب می شود که در سه نمونه اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی ساخته شده است و برای اندازه گیری خواص مکانیکی ورق های فلزی، تعیین شکل پذیری، منحنی تنش جریان، منحنی تنش و کرنش، منحنی FLD و سایر تست های مورد نیاز ورق های فلزی به کار می‌رود.
 
انتقال آنلاین اطلاعات
در دستگاه آزمون عمومی، گیره‌بندی قطعه، شکل ‌دهی قطعه و اطلاعات برداری حین شکل ‌دهی به صورت خودکار انجام می‌ شود و تنظیم سرعت شکل ‌دهی و نیروی ورق ‌گیر به صورت دستی انجام می ‌شود. جهت ایمنی، تمام فرآیند شکل ‌دهی در یک محفظه بسته انجام می‌شود اما امکان مشاهده فرآیند شکل‌‌دهی از قسمت بالای دستگاه فراهم است.
شرکت سدید مهد ابتکار توانسته 5 فرصت شغلی نیز ایجاد کند که مشخصا با توجه به کاربرد دستگاه آزمون‌های عمومی، موقعیت‌های شغلی غیرمستقیم نیز ایجاد شده است.
دستگاه آزمون عمومی ورق‌های فلزی به رایانه متصل شده و امکان تحلیل و ذخیره نتایج آزمون در کامپیوتر فراهم می ‌شود. در آزمون‌هایی مانند آزمون ناکازیما، دستگاه منحنی نیروی کشش جابجایی، نیروی کشش زمان، نیروی ورق ‌گیر جابجایی و نیروی ورق‌گیر زمان، را به کاربر ارائه می‌ کند که قابل ذخیره به صورت فایل اکسل نیز هست. در آزمون بالج علاوه بر منحنی فشار ـ جابجایی، منحنی تنش ـ کرنش را نیز ارائه می ‌کند.
ارزان‌تر از نمونه خارجی
دستگاه آزمون های عمومی ورق های فلزی ساخت شرکت مهندسی سما در مقایسه با نمونه های مشابه خارجی 85 درصد ارزان تر است و علاوه بر این تاییدیه کیفی از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و گواهی ثبت اختراع را نیز کسب کرده است که توان بالای این گروه مهندسی را در ساخت و ارائه محصولات آزمایشگاهی نشان می دهد که گوشه ای از آن را نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت خواهیم دید.
نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح خواهد شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت‌کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.