توسعه فرودگاه‌های هوشمند؛ بهره‌وری و ایمنی سفرها افزایش می‌یابد

1400/09/15

هوشمندسازی فرودگاه‌ها تاثیرات مثبتی در بهبود فرآیند مسافربری، فعالیت‌های کارکنان فرودگاه و در نتیجه بالا رفتن رضایت از ارائه خدمات می‌شود. موضوعی مهم و راهبردی که معاونت علمی و فناوری را به برگزاری رویدادی فناورانه ترغیب کرد.

«نشست توسعه فرودگاه‌های هوشمند» با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود تا موضوعات مرتبط با این حوزه، مزایا و معایب اجرایی شدن این کار و چالش‌ها و مشکلات پیش روی فعالان این حوزه مورد بررسی قرار گیرد.

محورهای در نظر گرفته شده برای این جلسه شامل «پارکینگ هوشمند»، «سیستم‌ نظارتی هوشمند»، «سیستم ارائه خدمات پرواز هوشمند»، «سیستم راهنمای مسیر و اطلاع‌رسانی هوشمند»، «گیت‌های هوشمند»، «سیستم تشخیص چهره هوشمند»، «سیستم بار هوشمند»، «پایگاه داده هوشمند»، «سیستم تهویه هوشمند» و «سیستم روشنایی هوشمند» می‌شود.

توسعه فرودگاه‌های هوشمند شامل ارائه راهکارهای بیشتر اتوماسیون، بهبود و بهینه‌سازی ساعات کاری فرودگاه و ارتقای امنیت می شود. در نتیجه در آینده نزدیک، کارهای مختلفی مانند جابجایی چمدان‌ها، سوخت رسانی به هواپیماها، کنترل ترافیک، فرآیندهای مهاجرتی و امنیتی و نظافت به صورت خودکار انجام خواهند شد.