پاسخ به نیازها با توان داخلی؛ ملزومات پزشکی با توان تخصصی بیش از 200 شرکت دانش‌بنیان و خلاق تامین شد

1400/09/15

زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور میزبان 232 شرکت دانش بنیان و خلاقی است که برای تامین بومی وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی در کشور تلاش می‌کنند.

 

مجموعه‌هایی فناور که با استفاده از توانمندی دانشی و تخصصی خود به یاری مدیران نظام بهداشت و درمان کشور آمدند و در شرایط تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، کشور را از پیچ و خم سختی‌ها و کمبودها گذر دادند و نیازهای داخلی را پاسخ گفتند.

بر اساس آمارهای موجود، سال 92 که روزهای ابتدایی شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور بود، حدود 55 شرکت دانش‌بنیان در ایران فعالیت می‌کردند و امروز با گذشت 8 سال، تعداد آنها به 6 هزار و 422 مجموعه فعال رسیده است. شرکت‌هایی که به عنوان اساسی‌ترین محورهای توسعه کشور مطرح هستند و به تولید محصولات و ارائه خدماتی ورود کرده‌اند که ایران را به سمت خودکفایی و قطع وابستگی به واردات پرهزینه‌ای که ارز زیادی از کشور خارج می‌کرد، سوق داده است.

«پانسمان‌های نوین زخم»، «بندآورنده‌های خونریزی»، «محلول‌های ضدعفونی کننده بر پایه نانو نقره»، «محصولات ترمیمی»، «لوازم و تجهیزات دندانپزشکی و دندانسازی»، «سیمیلاتور»، «بالابر بیمار»، «تشک‌های مواج»، «گرافت های استخوانی و سنتتیک»، «غشاءهای کلاژنی»، «ایمپلنت»، «نخ و سوزن جراحی» و غیره از جمله این تجهیزات هستند.

تجهیزات و ملزوماتی که نقشی تاثیرگذار در تامین سلامتی و حفظ جان بیماران دارند و پیش از این عدد بزرگی برای واردات این محصولات به خزانه کشور تحمیل می شد. اما با تولید بومی این محصولات، ایران گامی بزرگ به سمت خودکفایی و تامین بازار داخلی خود برداشت.